CASTRICUM - Het kijken naar en bestuderen van zeevogels gebeurde van oudsher vanaf het land.
Zeevogelpionier en bruinvisexpert Mardik Leopold bracht daar verandering in. Hij ging de zee op.
Als student begon Mardik eind tachtiger jaren zijn loopbaan aan het NIOZ te Texel, om nooit meer van dit eiland weg te gaan. In de 90-er jaren zette hij zijn wetenschappelijke carrière voort bij het onderzoeksinstituut Wageningen Marine Research, waaraan hij nog steeds verbonden is.
Vanuit Texel maakte Mardik van elke mogelijkheid gebruik om vanaf volle zeevogels te bestuderen, vanaf onderzoeksschepen, kustwachten, boeienleggers en, vanuit de lucht, met vliegtuigjes. Hij werd een ‘natuurontdekkingsreiziger dichtbij huis’ die een heel nieuw zeevogellandschap in kaart bracht. Mardik deelt tijdens de lezing wat hij en zijn collega’s ontdekt hebben over wat vogels beweegt en de ecologie van zeevogels en wat dat betekent voor de bescherming ervan. Want waar vroeger olierampen het grootste probleem vormden, staan we nu voor nieuwe uitdagingen met windmolenparken, een veranderende visserij, vogelgriep en gifstoffen zoals PFAS. Mardik zal tijdens zijn lezing ook ingaan op zeezoogdieren. Want het onderzoek op zee naar zeevogels leverde ook nieuwe inzichten op over zeehonden, bruinvissen, dolfijnen en andere walvisachtigen.
Zaterdag 7 maart, 14:00u in Bezoekerscentrum De Hoep, Castricum. Inloop vanaf 13:30u. Entree: gratis voor leden van de Vogelwerkgroep Midden-Kennemerland; € 3 (cash) voor niet-leden.

11.8 ℃







































