BLOEMENDAAL - De Culturele Apotheek brengt mensen door heel Nederland samen door middel van samenleesgroepen. De groepen komen samen in bijvoorbeeld een bibliotheek, buurthuis of zorgcentrum. Ze lezen daar samen hardop teksten - verhalen, gedichten, romanfragmenten - en praten met elkaar over wat die bij hen oproepen. Voor een nieuwe groep in Bloemendaal, bij een ontmoetingscentrum gericht op mensen met dementie en een haperend brein, zoekt de organisatie nieuwe vrijwillige leesbegeleiders. Geïnteresseerden kunnen zich daarvoor aanmelden door een mail te sturen naar vraag@cultureleapotheek.nl

Wat is Samenlezen?

Samenlezen met de Culturele Apotheek is met elkaar genieten van mooie romanfragmenten, pakkende verhalen en grappige gedichten, en samen praten over wat de teksten oproepen aan gedachten, herinneringen, gevoelens en ervaringen. Goede gesprekken, voorbij de koetjes en kalfjes. Voor veel mensen is het een feest van ontmoeting en herkenning én een gezond medicijn tegen eenzaamheid. Leesbegeleiders worden getraind door de Culturele Apotheek.

Wat doet een leesbegeleider?

Een leesbegeleider heeft affiniteit met mensen van verschillende achtergronden en kan goed luisteren. Houdt van lezen en wil anderen enthousiasmeren. Een leesbegeleider is een sfeermaker die een open gesprek kan begeleiden, en is minimaal 2 uur per 2 weken beschikbaar. Na een meerdaagse training kunnen de vrijwilligers starten met de samenleesgroep in Bloemendaal. Daarin lezen de leesbegeleiders voor, begeleiden ze het gesprek en zorgen ze voor een fijne, open sfeer. Samen met de groep wordt gereflecteerd op de teksten: wat staat er precies? Wat roept de tekst op aan verhalen, herinneringen, ideeën, gevoelens? Een samenleesgroep komt wekelijks of tweewekelijks bij elkaar.

"Elk onderwerp bekijk je door het samenlezen met een andere bril. De bril van de auteur en die van de anderen in de groep."

Over de Culturele Apotheek

De Culturele Apotheek is overtuigd van de helende kracht van verhalen en gedichten. Literatuur blijkt bij uitstek geschikt om mensen bij elkaar te brengen en een prachtige ingang om een betekenisvol gesprek met elkaar te voeren. Ook mensen die bijna nooit (meer) lezen. Inmiddels zijn er honderd samenleesgroepen actief in bibliotheken, buurthuizen en zorginstellingen. Ook doorkruisen de apothekers het land met een literaire pop-up apotheek en gaan daar met mensen in gesprek over lezen en boeken. Steeds blijkt weer: iedereen kan genieten van een pakkend verhaal of geraakt worden door een gedicht.

Aanmelden via cultureleapotheek.nl of stuur een mail naar vraag@cultureleapotheek.nl

.